« návrat ku blogom

Déjà vu

Fűri Gábor

Od mojej poslednej výpravy uplynul presne jeden rok. Viete si predstaviť ako veľmi ma “svrbeli“ dlane. Aj na túto rybačku ma odprevadil môj parťák Vitai Zsolt. Nacielili sme si to na pre nás už známe štrkovisko s veľkou rozlohou na ktorom sme už obaja minulý rok pekne zachytali.

Tohtoročnú výpravu sme si predĺžili ešte o 3 dni a koncom septembra sme sa vybrali na našu prvú najdlhšiu túru doteraz, presne 10 dní.

Keďže sme mali pred sebou až 10 dní aj našu taktiku sme postavili na základe toho. Na jazere sme si vybrali pre nás doteraz neznáme miesto s cieľom spoznania tejto vody. Boli sme skeptický, pretože počas 3 výprav v 3 rôznych obdobiach sa našim kamarátom nepodarilo uloviť žiadneho kapra. Avšak útoky amurov im robili obrovské starosti.

Základom našej taktiky bolo, že prvé 3 dni kým sa naše lovné miesta pripravujú budeme chytať na dva a dva prúty mimo týchto miest. Na tento lov som si vybral 24 mm hotové boilies zo zmesi Hot Fish & Gammarus a Zsolti boilies zo zmesi Hot Fish & Gammarus s arómami Blueberry/Scopex o priemere 20 mm.

Boli sme veľmi zvedavý na prvého záujemcu o naše nástrahy. Obaja sme chytali rôzne hĺbky a typy dna avšak nadarmo. Ani po 72 hodinách sme nezaznamenali žiadny záber. Tu sme už vedeli, že niečo nie je v poriadku.

Konečne prišiel dlho očakávaný “veľký deň“, keď sa naše montáže dostali na pripravované miesta. Dve lovné miesta som predkrmoval s boiliesom Big Water Mix a jedno boiliesom 50/50. Na utorok večer konečne vietor stíchol a všetko bolo na svojom mieste.

V stredu ráno o piatej prišiel záber na montáž s guličkou Big Water. V prsačkách som sa vybral zdolávať rybu do vody. Po 10 minútach som podobral našu prvú rybu. Nie hocijakú rybu! Druhá najväčšia známa ryba jazera s váhou neuveriteľných 26,27 kg. Použitá nástraha bola jedna gulička boiliesu Big Water s arómami Spanish Red/Apricot Dream. Moja radosť bola neopísateľná, bola to moja druhá ryba z tejto vody cez magickú hranicu 20 kg a zároveň i môj nový osobný rekord. Pomyslel som si, čo ešte príde?

Bohužiaľ všetky ostatné miesta mlčali. Vo štvrtok ráno opäť prišiel razantný záber z predchádzajúceho miesta na konci ktoré bol však amur. Počas večera i Zsolti chytil jedného amura čo nám však náladu iba kazilo. Následne do ďalšieho dňa nastalo ticho.

V piatok sme sa prebudili do krásneho slnečného dňa, keď tu na obed prišiel razantný záber na moju udicu vo vzdialenosti 350 metrov. Na vode ma čakal obrovský súboj s rybou i vlnami. Ryba bojovala veľmi agresívne, ale napriek tomu sa mi ju podarilo dostať do podberáka. Keď som ju uvidel po prvý krát, vedel som že je to kapor cez 20 kilogramov. Bolo to neuveriteľné, bol som celý bez seba a kapra som si ani nevšímal. Nevedel som sa dočkať kedy dorazím na breh.

Moja radosť však rýchla upadla, keď sa po príchode na breh od podložky zrazu ozval Zsolti “Gabi, to je ten istý kapor“.

Nechceli sme veriť vlastným očiam. Nasledovalo váženie, porovnávanie fotografií zo stredy, porovnávanie typických znakov atď. Ale bol to naozaj ten istý kapor. O 62 hodín neskôr sa mi podarilo uloviť toho istého kapra, ale teraz o 350 metrov ďalej z iného miesta, na rovnakú nástrahu no pri menšej váhe.

Do nedele všetky ostatné prúty naďalej mlčali. Menšia váha tejto ryby pre mňa dokazuje, že stres po prvom zdolávaní prekonal avšak jeho apetít klesol no boiliesu Big Water nedokázal opäť odolať.

Bola to dlhá, poučná a psychicky únavná 10 dňová výprava. Nešetrilo nás ani počasie, nevzdali sme sa, nezačali sme kombinovať a vydržali sme pri našich lovných miestach, taktike a rozhodnutiach až do konca.

Opäť sme sa toho veľa naučili a už teraz plánujeme ďalšiu spoločnú výpravu.

Ďakujem spoločnosti Keen Carp, môjmu parťákovi Vitai Zsoltimu za ďalšiu nezabudnuteľnú rybačku a našim priateľom za návštevy.

S priateľským pozdravom,

Fűri GáborWenn Sie es mögen, folgen Sie unserer Facebook-Seite!

Odoberať novinky