« návrat ku blogom

12 dní na štrkovisku

Zsolt Vitai

V júni sa mi ponúkla možnosť stráviť 12 dní na jednom našich väčších štrkovísk. Táto situácia bola aj pre mňa novinkou, keďže som ešte nikdy pred tým nezažil takú dlhú dobu pri žiadnej vode. Takže k tomu som si staval i svoju taktiku.

Ešte týždne pred výpravou som sa rozhodol, že ku svojim 3 prútom vybudujem 6 rôznych kŕmnych miest, z ktorých 3 som postavil na už dobre známej a overenej taktike "hit & run".

Keďže na lov bolo dostatok času, potreboval som aj dostatok priestoru. V žiadnom prípade som nechcel aby moje miesta “vyhoreli“. Na Workshopoch veľa krát odznelo, že prečo je dôležité ryby pozitívne udržiavať na vybraných miestach.

Na túto výpravu som si nachystal boilies z 3 rôznych zmesí.  50/50 Mix, Mega Spice & Seed Mix a samozrejme to pravé delo na tieto podmienky Big Water boilies, bez ktorého sa neoplatí vyraziť za veľkými kaprami. Tento výber padol z dôvodu, že som nevedel v akom štádiu sú ryby čo sa týka trenia. Počasie bolo veľmi nevyspytateľné a na štrkoviskách sa život rozbieha troška neskôr ako na revíroch s menšími hĺbkami.

K vode som dorazil v poobedňajších hodinách. Zostávajúci čas do zatmenia som venoval stavbe tábora a príprave svojej výbavy. Na druhý deň som vstal za úsvitu dúfajúc, že mi ryby na vodnej hladine prezradia svoje pozície. Bohužiaľ tomu nebolo tak. Takže som sa vybral na vodu, kde som strávil takmer 4 hodiny s hľadaním lovných miest. 6 miest som vybral, ktoré som následne 11 dní chytal.

Od môjho miesta na pravo sa odo mňa na 70 m tiahla dlhá hustá stena plná rákosia. Nebol to jednoduchý terén. Meter pred touto stenou bolo optimálne miesto na lov, za ktorým smerom na otvorenú vodu sa tiahla hustou trávou zarastená oblasť. Bolo mi jasné, že v metrovej vode by 80% rybárov žiadnu rybu nehľadalo. A to ešte nie na štrkovisku plných hĺbok, zlomov a vyvýšenín.

Vďaka Keen Carp mysleniu som sa rokmi dozadu naučil, že veľkú rybu treba hľadať tam, kde by ju nikto nehľadal. Bolo jasné, že 2 miesta zo 6 zvolím presne podľa tohto myslenia. Vybral som si jedno miesto na rohu už spomínaného rákosia a druhé v menšej zátoke v strede nej. Ďalšou výhodou týchto miest bolo, že vďaka metrovej vode som mohol odsledovať úbytok boiliesu z týchto miest. Ostatné 4 kŕmne miesta som vytvoril v rôznych hĺbkach a typoch miest.

Poobede začal lov. Jedno miesto pri rákosí som začal chytať s boilesom 50/50 a druhé som predkrmoval boiliesom Big Water.

Prvá noc prešla bez kontaktu, hoci moje boilies z miesta pri rákosí úplne zmizli. Ostala ležať iba montáž s guličkou. Počas druhej noci prišiel prvý záber, bol to malý 3 kg kaprík. Bolo to prvé znamenie toho, že guličky zo zmesi 50/50 musím upustiť. Ich čas skončil.

Následne som toto miesto nechal jeden a pol dňa oddychovať a začal som tam prihadzovať Big Water boilies. Počas tejto doby som toto miesto iba sledoval a nechytal ho. Zakŕmené boilies postupne ubúdali z obidvoch miest.

Po tomto oddychu som svoje montáže vyviezol na dané miesto. Na 5. ráno sa ozval prvý záber. Silný a sebavedomý záber nasledovalo 40 minútové zdolávanie, uvoľňovanie z vodného rastlinstva, boj v rákosí a následne podobratie najväčšej ryby tejto výpravy s váhou 21,42 kg.

Cítil som, že zmena boiliesu bolo to správne rozhodnutie.

Následne ďalšie dva dni toto miesto oddychovalo. Mal som prichystané ďalšie miesto pri rákosí, ktoré som 5 dní pravidelne kŕmil. Po týchto skúsenostiach som s očakávaním v poobedňajších hodinách položil montáž. Na ďalšie ráno sa opäť ozval silný a razantný záber. Bohužiaľ po 20 minútovom súboji s rybou a rákosím som o ňu prišiel. Bol som veľmi sklamaný.  Vedel som, že niečo budem musieť vymyslieť. Dve ryby z dvoch skočili hneď do rákosia, z ktorých som iba jednu zdolal.

Vodiaca tyč neprichádzala do úvahy kvôli veľkým hĺbkam, takže som musel vymyslieť niečo iné.

Prešli dva dni a spolu sním prišiel aj záber od rohu rákosia. Ranný záber na konci ktorého bol kapor niečo cez 10 kg. Nebol veľký, ale moje dočasné riešenie ako dostať rybu z prekážky fungovalo.

Nasledovalo druhé miesto, kde som bohužiaľ opäť prišiel o rybu. V noci prišiel ďalší záber od rohu, rybu sa mi však podarilo otočiť od prekážky. V podberáku skončil kapor s váhou 17,60 kg.

Bol som veľmi šťastný, dve ryby z dvoch. Bol to 8. deň výpravy. Miesto pri rákosí vydávalo pekné úlovky, ale ostatné miesta úplne mlčali. Prešlo 8 dní stým, že z ostatných miest som nemal ani záber.

Počas fotenia ranného kapra s váhou 17,60 kg sa prelomil ľad. Z miesta, ktoré mlčalo 8 dní sa ozval záber na konci ktorého bol kapor s váhou 15,60 kg.

Toto mi vrátilo vieru voči ostatným miestam. Počas 9. tej noci prišiel záber z miesta z ktorého ešte taktiež nebol doteraz žiadny kontakt s rybou. Podarilo sa mi uloviť ďalšieho šupináča s váhou 16,40 kg.

V tomto čase sa objavil i článok Orbán Józsi-ho o jeho výprave na jazere Palotás v ktorom opisoval dôležitosť vytrvania pri našich lovných miestach a nie po dvoch dňoch premiestňovať bójky! Jeho slová potvrdili moje rozhodnutie. Zamyslel som sa, čo by sa stalo keby som po 4 alebo 5 dňoch premiestnil svoje bójky, keďže žiadnu rybu nevydali. Bol by som prišiel o tieto dve krásne ryby.

Bohužiaľ váha ulovených rýb postupne klesala, do podberáka sa mi podarilo dostať dvoch kaprov nad 10 kg.  Podľa môjho názoru na tento pokles mohlo mať vplyv i zvýšené množstvo kŕmenia. 

Na koniec by som iba dodal, že počas 12 dní som minul menej než 10 kg boiliesu i napriek tomu sa mi podarilo dosiahnuť nie každodenný úspech.

I touto cestou sa chcem poďakovať svoju parťákovi Dávid-ovi za pomoc.

S pozdravom,
Vitai Zsolt Wenn Sie es mögen, folgen Sie unserer Facebook-Seite!

Odoberať novinky