« návrat ku blogom

Tri z troch

Fűri Gábor

Od poslednej mojej viac dňovej výpravy ubehol takmer jeden rok. Bohužiaľ kvôli starostiam v osobnom živote a iným starostiam som na dlhú výpravu ani nepomyslel i keď tento Keen Carp štýl lovu mi je najbližšie. Tento čas som strávil učením a získavaním informácií za ktoré som nesmierne vďačný celému tímu Keen Carp. Nastal čas, aby som sa ukázal!

Po úspechu mojich kamarátov Vitai Zsolt a Lencse Dávid som aj ja dostal chuť vyskúšať sa na jednom z našich väčších štrkovísk. Miesto sme mali vopred vyhliadnuté. Toto staré štrkovisko má takmer 80 hektárov a keďže to je zväzová voda, veľké ryby sa vôbec nenasádzajú. Nie je to žiadny súkromák!

Po dôkladnej príprave s parťákom sme si našu prvú 7 dňovú výpravu naplánovali na koniec septembra.

Už ani začiatok nebol ružový, keďže som sa s výbavou nezmestil do auta. Na pomoc mi však prišiel Zsolti. Počas cesty sme zistili že náš vozík dostal defekt, ale našťastie sme úspešne dorazili. Prvé dni nás čakali vysoké horúčavy.

Po príchode sme sa vybrali na vodu s cieľom zmapovania vody a našich budúcich lovných miest.

Po viac ako 3 hodinách na vode sme mali túto časť za nami. S parťákom sme si vybrali rôzne miesta, od plytčín až po hlbšie partie. Na túto výpravu som si priniesol 2 druhy bojliesu. V Keen Carp Bait Service pripravené Big Water boilies a Hemp&Nutty boilies v rovnakých priemeroch 24 mm.

Zsolti si vybral boilies zo zmesí Big Water a Mega Spice & Seed o veľkosti 24 mm.

Následne sme postavili naše dočasné obydlia a prišlo na prvé večerné kŕmenie.

Dni pred samotným lovom predchádzala precízna príprava montáži,  výbavy a kvalitných jedál.

Naši návštevníci len prekrúcali očami nad prázdnymi rázsoškami.  Podľa nich to tu nie je nutné robiť, adšej nastražme kukuricu a neskôr zmeniť na boilies. Ale my sme sa našej vytýčenej taktiky nevzdali.

V stredu večer prišiel dlho očakávaný moment. Naše prúty sa dostali na svoje miesta. Bol som plný očakávaní, keďže moje miesto na plytčine po 3 dňoch kŕmenia ostalo takmer prázdne. Tomuto miestu som veril najviac. Pred spánkom som si ešte povedal ”tu určite bude ryba”! No nebola! Po rannom prebudený nás na jazere čakal naozaj neočakávaný jav. Bol toho plný celý vodný stĺpec.

Karta sa však obrátila a situácia sa na večer postupne zlepšila. S príchodom studeného frontu prišiel aj vietor. Naďalej som veril, že v noci príde prvý záber. Tak aj bolo!  Pár minút pred polnocou prišiel pomalý záber na konci ktorého som zdolal šupináča s váhou rovných 17 kg. Samozrejme z miesta v blízkosti brehu.

Na piatok sa rýchlosť vetra takmer zdvojnásobila, ktorú nasledoval aj dážď s búrkou a bleskami.

Obidvaja sme cítili, že v tomto počasí bude ďalší záber. Opäť pár minút pred polnocou prišiel záber. Opäť z toho istého miesta. S prútom v ruke som sa ocitol v najväčšej búrke, ktorú som doteraz zažil.

Po zhodnotení situácie a svojich znalostí čo sa týka zdolávania z člna v takýchto podmienkach som ostal radšej pri zdolávaní z brehu. Obidvaja sme obuli prsačky a vybrali sme sa do vody. Tu začalo moje životné zdolávanie. V búrke, daždi a vlnách. Na tieto momenty nikdy nezabudnem. Po krátkom, ale tvrdom zdolávaní ho kamarát dostal do podberáka a ja som z celého hrdla vykríkol ”mám ťa”!. Cítil som, že to je ryba pre ktorú som prišiel.

Moja radosť bola v nebi, ale tá sa zdvojnásobila po pohľade do podberáka a následne aj na display váhy. V rukách som mal môj nový osobák. Masívny šupináč s váhou 21,30 kg.

Následne sa Zsoltovi poradilo uloviť ešte jedného kapra s váhou 13 kg.

Búrka sa do rána utíšila, ale silný vietor neustúpil čo nám iba sťažovalo lov i život na brehu.

Silné vlny nám neustále ukladali na vlasce vodné trávy, člny boli neustále plné vody.  Na večer sa to celé utíšilo a dúfali sme na poslednú noc v ďalší záber.

Celkovo počas 4 dní lovu sme mali 3 zábery, ktoré sa nám všetky podarilo zdolať.

Viac sme ani nepotrebovali! Okolo sediaci chytili zopár kaprov pod 15 kg, my s hrdosťou tvrdíme, že naša selektívna taktika bola úspešná.

A prečo dostal článok názov Tri z troch ?

Nie len kvôli trom záberom počas tejto výpravy, ale hlavne kvôli trom posledným výpravám z ktorých som po každom prišiel domov s novým osobákom. Tri nové osobáky, z troch rôznych lokalít za jeden rok! Čo viac si priať ?

Priznávam sa, že pred každou výpravou som ešte trošku neistý vo svojich znalostiach a rutinách, ale všetko potrebuje svoj čas. V jednom mám však isto! A to sú tieto nástrahy a moja viera v nich.

Vďaka tejto výprave sa mi otvoril nový pohľad na lov na veľkých vodách, ktoré odporúčam každému raz zažiť.

Ďakujem parťákovi Vitai Zsoltovi za túto nezabudnuteľnú výpravu a jeho pomoc, taktiež i Kozma Tamásovi za cenné rady a samozrejme ako vždy aj teraz Keen Carpu za vynikajúce nástrahy.

S pozdravom,
Fűri GáborWenn Sie es mögen, folgen Sie unserer Facebook-Seite!

Odoberať novinky